Do naszych ogrodów zawitały piękności ogrodnicze, szczepione na pniu krzewy czy drzewka, tworzące piękne wysublimowane korony na wysokości naszego wzroku. Przycięcie takiego drzewa to praktycznie dwa machnięcia nożycami. W przeciwieństwie do formowania dużych okazów, co równa się wyprawie na Mount Everest.

Jakie mamy gatunki szczepione na pniu

Przeglądając oferty sklepów ogrodniczych, można dojść do wniosku, że praktycznie każde drzewo czy krzew da się zaszczepić na pniu. Takie formy powstają poprzez zaszczepienie na określonej wysokości na podkładce ozdobnego czy owocowego krzewu albo drzewa. W ten sposób korona tworzy się mniej więcej w miejscu szczepienia. Zwłaszcza u krzewów albo odmian drzew o wiszących pędach wygląda to bardzo dekoracyjnie (modrzew japoński Stiff Weeper).

Krzewy szczepione na pniu

Wśród roślin na pniu popularne są zwłaszcza krzewy owocowe i ozdobne. Nadają się do małych ogrodów, w których naturalne formy zajęłyby zbyt wiele miejsca.

Porzeczki i agresty na pniu

Pienna forma krzewów owocowych to nie tylko ładna ozdoba ogrodu, ale też ma w sobie wiele praktyczności. Oblepione owocami gałęzie nie dotykają ziemi i nie brudzą się, co w przypadku form krzaczastych jest niekiedy spotykane. Poza tym taki agrest szczepiony na pniu wygląda bardzo dekoracyjnie i można go wkomponować jako roślinę ozdobną na rabacie kwiatowej.

Piękne owoce i kolorowe liście

Krzewy szczepione na pniu nie tylko mają dekoracyjne owoce (porzeczki), ale też u niektórych gatunków jesienią ładnie wyglądają liście. Aronia szczepiona na pniu posiada w lecie baldachy czarnych jagód, natomiast jesienią jej liście przebarwiają się na piękny czerwony kolor. Takie mini drzewko wygląda efektownie w zestawieniu z zielonymi iglakami czy na tle trawnika.

Trzmielina szczepiona na pniu
pixabay.com

Zimozielone kule

Ogród utrzymany w stylu formalnym jest dobrym miejscem do wyeksponowania roślin szczepionych na pniu, na przykład takich gatunków jak trzmielina czy wierzba. Tworzą piękne, mocno zagęszczone kule na pniu, które zimą przebarwiają się, ale nie zrzucają liści. Z innych drzew ciekawie też prezentują się drzewa iglaste szczepione na pniu. Na przykład sosna górska Ophir.

Róże szczepione na pniu

Zdecydowanie wśród krzewów kwitnących szczepionych na pniu największy prym wiodą róże. Królowe ogrodów szczególnie pięknie prezentują się w postaci kwitnących kul. Bardzo dekoracyjnie wyglądają też odmiany róż na pniu o zwisających pędach na przykład odmiana Excelsa.

Wierzby szczepione na pniu

Tuż po różach prym w ogrodach wiodą wierzby szczepione na pniu. Najczęściej jest to odmiana Hakuro Nishiki, która na pniu prezentuje się wspaniale. Warta uwagi jest też wierzba purpurowa Nana czy Argentea o przewieszających się pędach. Równie z nimi popularność zdobyły różne odmiany trzemieliny szczepionej na pniu. Gęsto ulistnione gałązki tworzą bardzo ładne kule zimozielone, na przykład takie odmiany jak Red Cascade (czerwone liście) czy Emerald Gaiety.

Pachnące i kwitnące lilaki na pniu

Dużo krzewów ozdobnych również szczepi się na podkładce na pewnej wysokości. Dzięki temu otrzymuje się ciekawą roślinę do niewielkich ogrodów. Lilaki na pniu wyglądają dekoracyjnie i są jednymi z najciekawszych roślin do ogrodów w stylu formalnym. Pielęgnuje się je praktycznie tak samo jak inne lilaki przycinając tuż po kwitnieniu. Jednakże w ich wypadku ważne jest wykonanie cięcia formującego w celu utrzymania kształtu.

Jak pielęgnować rośliny szczepione na pniu

Trzeba wiedzieć, że rośliny szczepione na pniu tworzą swoją koronę na wysokości szczepienia. Jest ona umiejscowiona wyżej przez co jest bardziej narażona na mrozy, nie chroni jej warstwa ściółki jak w przypadku zwykłych krzewiastych form. Dlatego większość roślin szczepionych na pniu należy okręcać przed nastaniem mrozów agrowłókniną.

Cięcie roślin szczepionych na pniu

Odnośnie cięcia, powinno ono być takie jakie zwykle się stosuje w przypadku gatunku czy odmiany. W przypadku róż będzie to zabieg konieczny aby w kolejnym roku kwitły równie obficie, to samo dotyczy krzewów owocowych. Zaletą roślin szczepionych na pniu jest na pewno to, że korona jest bardziej przewietrzana niż w przypadku form krzaczastych. Dzięki temu są one mniej atakowane przez choroby grzybowe. Wystawione na wiatr są szybciej osuszane i zarodniki grzybów nie mają dobrych warunków do rozwoju.

Rośliny szczepione na pniu w wielu warunkach są wręcz zalecane. Stanowią idealne rozwiązanie do ogrodów dysponujących niewielką powierzchnią. Pielęgnacja krzewów szczepionych na pniu nie jest zbyt trudna, wymagają odpowiedniego cięcia dostosowanego do gatunku. Bardziej wrażliwe gatunki jak chociażby róże wymagają też okrycia przed nastaniem niskich temperatur.

Redakcja
redakcja@domynaczasie.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.