Zamontowany kilka palet foowoltaicznych na dachu

Chcesz zamontować panele fotowoltaiczne na swoim domu, ale nie wiesz, czy będzie to dla Ciebie praktyczne rozwiązanie? Od czego zależy wydajność paneli fotowoltaicznych? Odpowiadamy w dzisiejszym artykule.

Co wpływa na wydajność paneli fotowoltaicznych? Od czego zależy ich sprawność i efektywność? Dlaczego w ogóle warto inwestować w panele fotowoltaiczne? Jeśli jesteś zainteresowany tym tematem, zapraszamy do lektury. Szczegóły znajdziesz w niniejszym wpisie.

Co wpływa na wydajność paneli fotowoltaicznych?

Wpływ na wydajność paneli fotowoltaicznych ma wiele czynników. Pierwszy z nich to materiał, z którego panele fotowoltaiczne zostały wyprodukowane. Do najpopularniejszych zalicza się panele monokrystaliczne, polikrystaliczne i takie, które tworzy się z krzemu amorficznego. Kolejnym czynnikiem, który ma wpływ na sprawność paneli fotowoltaicznych, jest technologia i struktura modułu. Panele z krzemu amorficznego mają aktualnie najniższą wydajność fotowoltaicznego ogniwa. Najwyższą natomiast efektywność obserwuje się w ogniwach monokrystalicznych.

Jeśli chodzi o sprawność paneli fotowoltaicznych, to wpływ na nią ma także typ powłoki antyrefleksyjnej. Do tej listy należy zaliczyć również jakość i rodzaj połączenia, jakie zastosowano między ogniwami.

Panele fotowoltaiczne są najbardziej efektywne w słoneczne dni. A zatem, jeśli mamy do czynienia z umiarkowanym klimatem, panele fotowoltaiczne najwydajniejsze będą latem oraz wiosną. Zimą ich wydajność może nieco spaść, podobnie jak w te dni, kiedy mamy spore zachmurzenie czy zalegający na panelach śnieg.

Dlaczego warto montować panele fotowoltaiczne?

Dlaczego w ogóle warto montować panele fotowoltaiczne? Największą zaletą są mniejsze rachunki za prąd. Chociaż same panele fotowoltaiczne oraz ich montaż nie należą do najtańszej inwestycji, sam zakup bardzo szybko się zwraca i to nawet w ciągu kilku lat.

Kolejną zaletą paneli jest ich bezobsługowość oraz relatywnie długa żywotność. System ten samodzielnie produkuje energię i automatycznie przesyła ją w odpowiednie miejsce. A zatem sama eksploatacja jest bezkosztowa. Warto pamiętać, aby raz w roku umyć moduły fotowoltaiczne – głównie po okresie zimowym oraz co jakiś czas sprawdzać stan całego systemu.

Do zalet paneli fotowoltaicznych zalicza się nie tylko sprawy oszczędnościowe, ale także ochronę środowiska. Fotowoltaika nie emituje szkodliwych substancji, a sama produkcja energii nie emituje żadnego tlenku węgla, dwutlenku węgla, tlenku siarki czy innych pyłów, równie szkodliwych dla zdrowia i środowiska. Ponadto panele fotowoltaiczne nie generują hałasu, a jedyne dźwięki, jakie możesz usłyszeć, to te, które dochodzą z inwertera. W dalszym ciągu są one bardzo ciche.
Korzystając z energii elektrycznej pochodzącej z instalacji fotowoltaicznej można sporo zaoszczędzić, o ile wydajność paneli słonecznych będzie prawidłowo dobrana. Ważne jest również to, aby instalacja fotowoltaiczna była dobrej jakości, a sprawność ogniw fotowoltaicznych utrzymywała się na wysokim poziomie.

Redakcja
redakcja@domynaczasie.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.