Termoizolacja elewacji, poddasza i fundamentów jest bardzo ważnym zadaniem zarówno dla przyszłych mieszkańców nowego budynku, jak i mieszkańców starych nieocieplonych dotąd lub niedostatecznie ocieplonych budynków. Fachowość i profesjonalizm to w przypadku ociepleń słowa kluczowe. Prace związane z ocieplaniem należy powierzyć specjalizującym się w tym zagadnieniu ekipom, które przygotują profesjonalny projekt ocieplenia dostosowany do aktualnego stanu technicznego budynku, a także do innych czynników, które mogą wpływać na efekt tych prac. Najbardziej popularnym materiałem do ocieplania budynków jest styropian, który dzięki swym unikalnym właściwościom jest świetną propozycją dla najbardziej wymagających. Podpowiadamy, jak wybierać styropian.

Rodzaje styropianu

Zasadniczo, wyróżniamy dwa główne rodzaje styropianu, które są najchętniej wybierane do prac ociepleniowych. Różnią się między sobą przede wszystkim składem, a co za tym idzie, również właściwościami i możliwościami zastosowania. Na pierwszy rzut oka różnią się wyłącznie kolorem, który zresztą zawiera się w ich nazwach, jednak diabeł tkwi w szczegółach. Sprawdźmy.

Styropian biały styropian grafitowy, bo o nich mowa, mimo że składem nieco zbliżone do siebie, to jednak w przypadku tego drugiego mamy do czynienia z kompozycją grafitu, który dodaje się już na pierwszym etapie produkcji polistyrenu. To właśnie obecność grafitu w składzie nadaje bardzo charakterystyczny kolor szary, dlatego też ten rodzaj styropianu nazywany jest wymiennie, szarym.

Na właściwości poszczególnych rodzajów styropianu mają duży wpływ niektóre współczynniki. Dlatego należy je omówić pod kątem ich:

  • przewodności ciepła,
  • nasiąkliwości,
  • odporności.

Zdecydowanie lepszą przewodnością cieplną może się pochwalić styropian grafitowy, jest w tej dyscyplinie absolutnie bezkonkurencyjny. Współczynnik ciepła, jaki osiąga, waha się na poziomie 0,031-0,033 W/(mK). W porównaniu ze współczynnikiem ciepła białego styropianu, który wynosi 0,033-0,045 W/(mK), jest naprawdę rekordowo niski. Zaleca się używania płyt ociepleniowych o współczynniku ciepła nie wyższym niż 0,040 W/(mK). Im mniejszy współczynnik przenikania ciepła, tym większy opór cieplny materiału. Przekłada się to w rezultacie na lepszą termoizolacyjność i pozwala na użycie cieńszej warstwy izolacyjnej.

Stopień nasiąkliwości ma duże znaczenie dla termoizolacji cokołów. Pod tym względem, zarówno styropian biały, jak i grafitowy wykazują podobne właściwości, ich chłonność zatem jest zbliżona i jest to wynik około 5%. W przypadku styropianu białego, wyróżniamy kilka rodzajów uszlachetnionego pod kątem chłonności produktu, która może wynosić nawet do 2%. Ten wynik naprawdę zaskakuje i sprawia, że biały styropian z niewielką przewagą obejmuje prowadzenie, doskonale się sprawdzając w najbardziej wymagających warunkach, jak strefa przyziemia czy fundamenty.

Styropian grafitowy wymaga więcej uwagi i wiedzy specjalistycznej dla dobrych rezultatów prac izolacyjnych. Jeżeli nie dysponujemy profesjonalną ekipą montażową, która ma doświadczenie z pracą na tego rodzaju styropianie, wybierzmy raczej styropian biały. Styropian grafitowy, z racji swojego koloru, bardzo szybko się nagrzewa, przez co może dochodzić do zwiększenia naprężenia w strukturze materiału, a w efekcie do odspajania warstw kleju. Dla idealnych rezultatów prac termoizolacyjnych ważne jest stosowanie materiałów od sprawdzonych dostawców.

Firma Kabex oferuje wysokiej jakości materiały i fachową obsługę.

Redakcja
redakcja@domynaczasie.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.