zagospodarowanie skarpy

Styl nowoczesny charakteryzuje się minimalizmem, czyli oszczędną i nieskomplikowaną formą zagospodarowania przestrzeni. Geometryczne kształty roślin i małej architektury, zróżnicowana i z rozmysłem dobrana szata roślinna, oraz naturalne surowce to podstawa w przypadku nowoczesnego ogrodu. Skarpa w ogrodzie nowoczesnym jest pożądanym elementem, ponieważ urozmaica otoczenie i dodaje wyjątkowego charakteru aranżacji. Wprowadzenie elementu zróżnicowania poziomów terenu to ciekawe zadanie dla domorosłego projektanta przydomowej strefy relaksu. Poznajmy 5 porad, które pomogą w zaaranżowaniu nowoczesnej skarpy przy domu.

1. Od czego zacząć? Zaprojektowanie ogródka na skarpie

Projektując ogródek na skarpie, przyjrzyjmy się swoim oczekiwaniom i potrzebom. Czy chcemy, aby była to tylko efektowna ozdoba przydomowej przestrzeni, czy ma służyć również za strefę relaksu? Czy lubimy pracować przy roślinach i dbać o ogród, czy też wolimy, aby miejsce było jak najmniej absorbujące nasz czas?

„Zamiłowanie do ogrodnictwa jest jak nasiono: raz wysiane nigdy nie przestanie rosnąć” – to słowa znanej projektantki ogrodów Gertrude Jekyll. Jeśli więc jest się ogrodnikiem z zamiłowania, nie warto ograniczać się tylko do zadbanych trawników, lepiej dać ponieść się wyobraźni i kreatywności i stworzyć nowoczesną przestrzeń, być może inspirowaną projektami uznanych architektów ogrodów.

Istnieje kilka ogólnych wytycznych, które podpowiadają, na co zwracać uwagę, projektując nowoczesną skarpę przy domu. Oto one:

  • Jeśli skarpę przy domu musimy dopiero wykonać, warto zastanowić się nad kątem nachylenia. Skarpa niska może zostać usypana z ziemi, a następnie obsadzona roślinami celem wzmocnienia. Wyższa skarpa powinna zostać ograniczona murkami oporowymi, które zapobiegną obsuwaniu się ziemi.
  • Jaką funkcje ma pełnić skarpa? Jeśli chcemy ze skarpy zrobić oazę służącą do relaksu, warto, aby nie była ona tradycyjną górką, ale wykształconymi szerokimi stopniami ograniczonymi murkami oporowymi. W ten sposób uzyskamy funkcjonalną przestrzeń do postawienia nowoczesnych siedzisk.
  • W stylu nowoczesnym hitem jest beton. Z betonu można zrobić murki ogrodowe, wygodne schody, siedziska, a nawet wielkoformatowe donice na roślinność.
  • Beton i zadbany trawnik to świetny pomysł na zagospodarowanie skarpy w stylu nowoczesnym. Te dwa elementy doskonale się uzupełniają, jednocześnie kontrastując kolorystycznie. W takim otoczeniu świetnie będzie wyglądał drewniany taras, na którym ustawimy wygodne meble ogrodowe.
  • Korzystajmy z  dobrodziejstw natury – naturalny kamień świetnie wpisze się w nowoczesny ogródek na skarpie. Białe otoczaki, a wśród nich posadzone uformowane w geometryczne kształty intensywnie zielone iglaki to strzał w dziesiątkę nowoczesnego ogrodu.
  • Nie zapominajmy o oświetleniu – podświetlone schody i murki stworzą klimat nowoczesnej elegancji i luksusu.
  • Rośliny na skarpę powinny mieć charakter zadarniający, wzmacniający jej strukturę.

2. Jakie rośliny płożące?

Rośliny na nowoczesna skarpę
Źródło: Pixabay.com

Skarpa podczas mocnych ulew może się obsuwać, wszak stworzona jest z ziemi. Celem wzmocnienia jej konstrukcji, powszechnie stosowane jest obsadzanie jej roślinami na skarpę takimi jak iglaki płożące. Mocny i głęboki system korzeniowy roślin powoduje wzmocnienie wzniesienia i chroni go przed erozją. Rośliny na skarpy powinny mieć charakter zadarniający i najczęściej są to krzewy iglaste o zwartym pokroju, oraz niskim wzroście. Idealną rośliną na skarpę jest jałowiec płożący, który występuje w wielu gatunkach i odmianach w ogromnej rozpiętości kolorystycznej.

W nowoczesnych aranżacjach ogrodowych świetnie sprawdzi się odmiana odmiany „Blue Chip”, który zyskał sympatię projektantów i właścicieli ogrodów poprzez swój niecodzienny niebieski kolor. Ten stosunkowo niski iglak osiągający wysokość 25 cm rozrasta się w koliste kępy, które doskonale prezentują się na spadzistych przestrzeniach. Będzie bardzo dobrze wyglądał otoczony białymi kamieniami, ponieważ powstanie w ten sposób przyciągający wzrok kontrast. Kolejną rośliną na skarpę, która chętnie obsadzane są nowoczesne skalniaki, jest kosodrzewina górska. Intensywnie zielony kolor igliwia i koliste dość wysokie kępy zaakcentują wybrane elementy ogródka. Rośliny płożące dodające nowoczesnej skarpie charakteru, to nie tylko iglaki. Rozważając liściaste rośliny na skarpę w nowoczesnym ogródku, nie należy zapominać o wrzosach. Kwitnące w odzieniach fioletu i różu wrzosy wprowadzą element koloru, tworząc przenikające się roślinne dywany. Warte rozważenia liściaste rośliny na skarpę to runianka japońska, berberys, irga, oraz Trzmielina Fortune’a i barwinek pospolity. Wybierając rośliny na skarpy w nowoczesnym ogrodzie, należy zwrócić szczególną uwagę na uzyskanie harmonii kolorystycznej, ponieważ zbyt dużo kolorów i odmian zniweluje oczekiwany efekt minimalizmu i oszczędnej formy.

3. Pozostała roślinność

Wszystkie karłowe odmiany iglaków idealnie sprawdzą się jako rośliny na skarpy. Z uwagi na fakt, że najczęściej dekoracyjnymi elementami uzupełniającymi aranżacje są wszelkiego rodzaju kamienie, iglaki, które możemy uformować według gustu i potrzeby, świetnie będą wyglądały zarówno jako pojedyncza roślinna dekoracja, jak i w szpalerze. Ogródek na skarpie nie powinien zostać ich pozbawiony z wielu powodów, z których najważniejszymi są mocny system korzeniowy stabilizujące skarpę, ogromny wybór gatunków, oraz możliwość przycinania w dowolne figury geometryczne tak bardzo pożądane w nowoczesnych przestrzeniach ogrodowych.

Przycinanie różnej wielkości iglaków w kule, stożki, walce, a nawet spirale dodaje egzotycznego szlifu, obok którego nie można przejść obojętnie. Pamiętajmy o tym, że ogródek na skarpie ma cieszyć oczy, a nie absorbować całe dnie na pielęgnację, dlatego zagospodarowanie skarpy powinno ograniczyć się do raczej mało wymagających gatunków. Unikajmy roślin kojarzących się z wiejskimi i rustykalnymi klimatami stawiając raczej na roślinność tworzącą zwarte ozdobne plamy wyróżniające się na tle elementów małej architektury, bądź trawników. Doskonały efekt uzyskamy sadząc juki, lub bambusy. Czystość formy, umiar i dobieranie roślin w sposób oszczędny są gwarantem wpisanie się w nowoczesny styl skarpy przy domu.

Nowoczesna skarpa w ogrodzie
Źródło: Pexels.com

4. Elementy ozdobne

Elementy ozdobne na skarpie są ostatnim szlifem i nadaniem przestrzeni charakteru. Przyjęło się, że styl nowoczesny idzie w parze z minimalizmem, który oznacza „im mniej, tym lepiej”. Wcale jednak nie znaczy to, że musimy całkiem zrezygnować z ozdobienia skarpy przy domu dekoracjami. Oczywiście nie sprawdzą się tu tradycyjne figurki skrzatów, lub niewielkie fontanny z tworzywa. Idealnie natomiast wpiszą się w klimat duże donice proste w formie z surowego lub białego betonu, w których posadzimy trawy ozdobne, lub bambusy. Donice mogą przyjąć kształt kuli, sześcianu, lub prostopadłościanu, choć wspaniale wyglądają również wielkoformatowe owalne pojemniki ze ściętym dnem. Dekoracjami ogrodowymi, na które warto zwrócić uwagę, niewątpliwie są nowoczesne rzeźby. Rzeźby znacząco wpływają na reprezentatywny charakter ogrodu. Mogą stać się centralnym punktem skarpy, lub dopełnieniem zakątka wypoczynkowego. Nowoczesne rzeźby kształtem oscylujące wokół figur geometrycznych z pewnością urozmaicą otoczenie. Rzeźba może stać się również tłem i bazą dla roślin, które posadzimy wokół, podkreślając ich urok.

5. Nowoczesne murki, ścieżki i schody

Zagospodarowanie skarpy roślinami i dekoracjami to jeszcze nie koniec pracy. Nowoczesna skarpa nie może obejść się bez tarasów wypoczynkowych wykonanych z drewna lub kamienia, na których stworzymy miejsce do relaksu. Przeczytanie książki w urokliwym zakątku wśród zieleni, czy odpoczynek po pracy ze szklanką orzeźwiającej lemoniady w cieniu skarpy to czysta przyjemność, więc jeśli jest możliwość stworzenia przestrzeni do relaksu, należy ją wykorzystać. Żadna nowoczesna skarpa nie może obejść bez ścieżek i murków. To one tworzą klimat tajemniczości zakątka z nutką surowości i wydawałoby się, nienaturalnego ładu. Aby osiągnąć taki efekt, ścieżki i murki powinny zostać wykonane z płaskiego, szlifowanego kamienia, lub betonu architektonicznego. Z betonu architektonicznego możemy wykonać również meble ogrodowe, które idealnie wkomponują się w przestrzeń.

Zagospodarowanie skarpy kamiennymi lub betonowymi konstrukcjami należy urozmaicić roślinnością. Idealnie sprawdzi się równo przystrzyżony trawnik dopełniony na obrzeżach kępami traw ozdobnych. Rośliny na skarpę z kamiennymi lub betonowymi elementami powinny kolorystycznie skłaniać się ku zieleni. Ostatecznie zdecydujmy się na zieleń i jedną barwę dodatkową, którą wprowadzimy w roślinności. Mogą to być tylko wrzosy, lub azalie szczepione na pniu – wszystkie w tej samej kolorystyce. Skarpa przy domu to dość stromy pagórek, należy więc zadbać również o wygodne schody. W nowoczesnych aranżacjach najczęściej stosowane stopnie z betonu architektonicznego w rozmaitych konfiguracjach. Możemy zatem stworzyć ciąg stopni i podstopnic betonowych przypominający tradycyjne schody. Innym rozwiązaniem są stopnie, pomiędzy którymi posiejemy trawę, co da efekt naturalnego wkomponowania konstrukcji w otoczenie. Niezwykle oryginalnym rozwiązaniem jest budowa schodów, które do złudzenia przypominają wiszące w powietrzu stopnie, podczas gdy ich konstrukcja nośna jest ukryta. Pod stopniami możemy posadzić rośliny na skarpy takie jak płożące iglaki, lub byliny.

Zagospodarowanie skarpy to nie lada gratka dla osób wykazujących się kreatywnością i zamiłowaniem do ogrodnictwa. Wyposażenie sklepów ogrodniczych w sadzonki i nasiona nawet najbardziej egotycznych roślin pozostawia ogromne pole manewru dla projektów wszelkich stylów aranżacyjnych. Roślina na skarpę to nie tylko krzewy i trawy, można postawić na jeden element przyciągający wzrok, jakim jest ozdobne egzotyczne drzewo osadzone w białych otoczakach. Jedynym ograniczeniem jest w zasadzie tylko wyobraźnia, oraz zasobnośc portfela.

*Gertrude Jekyll – brytyjska architekt ogrodów, twórca ponad 400 założeń ogrodowych na terenie Wielkiej Brytanii, USA i Europy.

 

Redakcja
redakcja@domynaczasie.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.