Materiały bidowlane do budowy dużego domu

Ostatni rok był rekordowy pod względem inflacji, co mocno odbiło się na cenach materiałów budowlanych. Spore podwyżki podstawowych surowców stosowanych w branży takich jak stal czy drewno sprawiły, że ceny gotowych mieszkań czy domów wzrosły na przestrzeni 12 miesięcy przynajmniej o kilkanaście procent. Czy trend ten utrzyma się w bieżącym roku, a może inwestorzy powinni liczyć na większe obniżki? Dowiesz się tego, czytając dzisiejszy artykuł.

Materiały budowlane w 2022 roku – czy ceny w końcu spadną?

Wielu inwestorów zadaje sobie to pytanie, ale bardzo trudno odpowiedzieć na nie jednoznacznie. Obecna sytuacja geopolityczna sprawia, że początek roku zapewnił nam kolejne podwyżki, które są szczególnie widoczne na materiałach służących do termoizolacji budynków. Ich ceny wzrosły o ponad 60% w stosunku do ubiegłego roku. Niewiele lepiej sytuacja wygląda w przypadku innych materiałów budowlanych, które średnio podrożały średnio o około 30%.

Analizując sam pierwszy kwartał 2022 roku wyraźnie widać, że ceny materiałów budowlanych wzrastają o prawie 2% miesięcznie. To wszystko sprawia, że bardzo trudno trzymać się wcześniej przygotowanego kosztorysu. Trudno też jednoznacznie określić jak sytuacja będzie rozwijać się w kolejnych miesiącach.

Z jednej strony inflacja nie zwalnia, z drugiej rosnące stopy procentowe sprawiają, że coraz trudniej zaciągnąć kredyt hipoteczny, a to może w dłuższej perspektywie mocno ograniczyć zdolność kredytową Polaków. Specjaliści zastanawiają się, czy sytuacja ta spowoduje stagnację w branży budowlanej i przyczyni się do obniżek cen materiałów budowlanych. Wydaje się, że sporo w tej kwestii zależy od sytuacji geopolitycznej, która obecnie wygląda dość kiepsko i nie zanosi się, by najbliższe tygodnie czy miesiące mogły coś w tej kwestii zmienić.

Jakie materiały budowlane drożeją najszybciej?

Cena materiałów izolacyjnych takich jak styropian i wełna mineralne wzrastają w bardzo szybkim tempie, ale nie inaczej jest w przypadku płyt OSB, które przez ostatnie 12 miesięcy zdrożały o prawie 50%. Podobne podwyżki spotkały materiały służące do suchej zabudowy. Ciągle drożeje też stal i aluminium, co bezpośrednio przekłada się na ceny wkrętów, mocowań i innych artykułów tworzonych z tych materiałów. Porównując początek roku 2022 do pierwszego kwartału poprzedniego roku nie widać, by dynamika znacząco się zmniejszała, co może oznaczać dla inwestorów kolejne podwyżki. Niestety nie widać na rynku sygnałów świadczących, by inflacja miała spowolnić. Paliwo drożeje coraz szybciej, a wraz z nim rosną ceny wielu artykułów budowlanych.

Prognozuje się, że kolejne miesiące przyniosą znaczne podwyżki chemii budowlanej, które mogą sięgnąć nawet 40%. Na wzrosty ma mieć wpływ rosnący koszt komponentów potrzebnych do ich produkcji. Dalsze podwyżki zapowiadają się również w przypadku materiałów termoizolacyjnych, bo ciągle drożeje polistyren potrzebny do ich produkcji

Zmiany te siłą rzeczy przełożą się w dłuższej perspektywie na wzrost ceny gotowych mieszkań i domów w stanie deweloperskim. Budując dom, warto więc zdecydować się na wcześniejszy zakup i magazynowanie materiałów budowlanych na terenie inwestycji. Dzięki takiemu zabiegowi będziemy w stanie zapewnić sobie stabilną sytuację i dokończyć inwestycję we wcześniej określonym budżecie. Jeśli nie zdecydujemy się na wcześniejsze zakupy i materiały zamawiać będziemy na bieżąco, mogą one podrożeć w ciągu następnego półrocza nawet o 15-20%, co mocno podniesie ostateczny koszt wybudowania domu jednorodzinnego.

Redakcja
redakcja@domynaczasie.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.