jasny salon w mieszkaniu kupionym w na rynku wtórnym

Artykuł partnera.

Zakup mieszkania to bardzo często jedna z najpoważniejszych inwestycji w życiu. Z tego względu warto się do tego dobrze przygotować – zwłaszcza, jeśli jest to nieruchomość pochodząca z rynku wtórnego. Kupujący musi pamiętać m.in. o dopełnieniu wielu formalności, ale także o dokładnym sprawdzeniu kwestii prawnych, związanych z nieruchomością.

W pierwszej kolejności warto dokładnie sprawdzić stan mieszkania

Przed podjęciem decyzji o zakupie nieruchomości z rynku wtórnego należy dokładnie sprawdzić jej stan. Warto skorzystać z usług rekomendowanych agencji nieruchomości.
Przy pomocy specjalistów uda się ustalić, czy działają wszystkie zamontowane instalacje, czy w mieszkaniu nie kryje się wilgoć oraz czy sprzedający nie ukrył przed zainteresowanym poważnych wad nieruchomości. Dobrym pomysłem może być spotkanie z administratorem całego budynku – tak, aby rozwiać wątpliwości dotyczące np. stanu klatek schodowych czy innych części wspólnych dla wszystkich lokatorów.

Oprócz tego warto dowiedzieć się, czy w najbliższej przyszłości w pobliżu planowane są inwestycje, które mogłyby poważnie wpłynąć na komfort życia mieszkańców. Najlepiej zweryfikować to zapoznając się z planem zagospodarowania przestrzennego.

Kwestie prawne: obciążenia nieruchomości, prawo własności, umowa dożywocia lub służebność

Po weryfikacji stanu mieszkania czas na sprawdzenie kwestii prawnych z nią związanych. W tym celu należy dokładnie przestudiować księgę wieczystą. W dziale I znajdują się najbardziej podstawowe informacje na temat nieruchomości – gdzie się znajduje, jaki jest jej metraż. Z działu II można natomiast dowiedzieć się, kto zgodnie z prawem jest jej właścicielem. Kupujący powinien upewnić się, że osoba sprzedająca mieszkanie ma do niego wyłączne prawo.

Równie istotne jest dokładne sprawdzenie działu III i IV. W III mogą być zawarte np. informacje o ewentualnej służebności. Może bowiem okazać się, że sprzedający mieszkanie ustanowił wcześniej służebność, dzięki której służebnik (najczęściej krewny) może korzystać z określonych pomieszczeń czy sprzętów, które się w nim znajdują. To niezwykle istotne, ponieważ służebność zazwyczaj wygasa dopiero wraz ze śmiercią służebnika.

Jeśli chodzi o kwestie prawne, pozostaje również sprawdzenie IV działu księgi wieczystej i weryfikacja, czy nieruchomość nie jest obciążona hipoteką. Kupujący powinien dodatkowo zorientować się, czy mieszkanie nie jest zadłużone (zarówno w spółdzielni jak i np. u dostawców mediów).

Pozostałe dokumenty

Oprócz tego można również poprosić sprzedającego, by do dnia podpisania aktu notarialnego kupna mieszkania przedstawił oświadczenie o wymeldowaniu wszystkich zameldowanych tam wcześniej osób. Jeśli sprzedający prowadzi działalność gospodarczą, można także zażądać potwierdzenia, że mieszkanie nie znajduje się w środkach trwałych firmy.

Przed zakupem mieszkania z rynku wtórnego warto dokładnie zweryfikować nie tylko stan nieruchomości, ale także – kwestie prawne. W innym wypadku nabywca musi być przygotowany na wystąpienie potencjalnych problemów.

Redakcja
redakcja@domynaczasie.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.