Ekogroszek zastosowany do ogrzewania domu

Prawidłowe spalanie w piecu na ekogroszek nie jest możliwe bez prawidłowych ustawień. Błędy początkujących użytkowników powodują gorsze nagrzewanie domu i utratę ciepła, co wiąże się ze stratą pieniędzy. Bardzo często ustawienia wiążą się z porządną jakością ekogroszku, który wpływa na poprawne spalanie w piecu. Jakich błędów unikać, żeby poprawnie ustawić piec?

Wpływ jakości ekogroszku na ustawienia

W celu uniknięcia strat ciepła w domu i jego ogrzania potrzeby jest dobrej jakości węgiel. Bardzo często ekogroszek sprzedawany jest w tańszej, gorszej wersji, która powoduje powstawanie wielu pyłów i popiołów. Wpływa to na ustawienia pieca, który znacznie gorzej radzi sobie ze swoimi zadaniami. Cena wrocławskiego ekogroszka nie jest przykładowo zawyżona, a spełnia najważniejsze normy, do których należą:

  • duża wartość opałowa
  • odpowiednia granulacja
  • spiekalność
  • niska zawartość siarki i popiołu
  • odpowiednia wilgotność

Podstawy poprawnego ustawienia pieca

Najważniejsze jest podstawowa wiedza, dotycząca poszczególnych części pieca. Trzeba wiedzieć jak piec działa jako całość oraz znać przeznaczenie jego pojedynczych elementów. W zależności od rodzaju pieca będą one inne. Niektóre piece mają automatyczny podajnik, gdzie trzeba automatycznie ustawić czas podawania opału. Zbyt szybkie lub wolne spalanie spowoduje wahania temperatur w domu.

Podajniki dzielą się na tłokowe oraz ślimakowe, które różnią się istotnymi szczegółami. Podajnik ślimakowy ma znacznie większe opory przy podawaniu węgla. Ważne tu jest między innymi podawanie suchego opału. Może wpłynąć to na awaryjność, więc bezpieczniejszą opcją jest podajnik tłokowy. Czas podawania powinien wynosić od 5 do 15 sekund. Kocioł potrzebuje również odpowiedniej ilości powietrza, dlatego bardzo ważne jest ustawienie wentylatora.

Jak ekonomicznie ustawić piec na ekogroszek?

Przy ustawieniu pracy pieca ważne jest, żeby dać mu chwilę na odpoczynek. W trybie podtrzymania powinno to być 10 lub 20 minut, a w takcie intensywnej pracy około 40 lub 60 sekund. Na ewentualny odpoczynek przyjdzie czas, kiedy temperatura w domu już się ustabilizuje. Najważniejsze z ekonomicznego punktu widzenia może być odpowiednie ustawienie pompy, która zwiększa moment pędu i ciśnienie w piecu. Powinna pracować w warunkach od 40 do 42 stopni Celsjusza przepływającego powietrza.

Bardzo ważne są ustawienia wentylatora, który powinien pracować zazwyczaj na 40% swoich możliwości. Jego wyprzedzanie i opóźnienie powinno wynosić maksymalnie 10 sekund w trybie podtrzymania. Wszystkie te ustawienia najlepiej sprawdzają się w połączeniu z jakościowym ekogroszkiem. W przypadku dużej liczby popiołów i pyłów zmienia się ustawienia np. wentylatora. Warto odwiedzić sklep online z dobrym ekogroszkiem, jeżeli akurat nie ma go w naszej okolicy.

Ekonomiczne ustawienia pieca na ekogroszek ma wiele zalet, do których należy:

  • unikanie spieków
  • stała temperatura w domu
  • mniejsza ilość popiołów
  • mniejsze zużywanie węgla
  • oszczędzanie pieniędzy
  • oszczędność energii co przekłada się na ekologię

Warto zainteresować się ustawieniami zwłaszcza po zamontowaniu pieca. Im wcześniej opanuje się podstawową wiedzę dotyczącą instalacji, tym większa szansa na ekonomiczne korzystanie z niej w przyszłości.

Redakcja
redakcja@domynaczasie.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.