Mężczyzna czyści dach pokryty gontem wodą

Gont to popularny materiał wykorzystywany do pokrywania dachów w domach jednorodzinnych oraz obiektach przemysłowych. Dawniej stosowano głównie gonty drewniane, jednak obecnie coraz więcej inwestorów decyduje się na gonty bitumiczne, które swoim wyglądem przypominają tradycyjne dachówki. W zależności od wyboru rodzaju gontu metody czyszczenia dachu będą się różnić. W dzisiejszym artykule wyjaśnimy, jak czyścić dachy pokryte gontem. Zachęcamy do lektury.

W jaki sposób czyścić gonty drewniane?

Gont drewniany to materiał w postaci deseczek o zróżnicowanych wymiarach. Najczęściej występuje on w dwóch wariantach – ciętym o gładkiej i równej powierzchni oraz łupanym z nieregularną, chropowatą fakturą. Na rynku znaleźć można również gonty z wyprofilowanymi wypustkami, które gwarantują lepsze połączenie i większą szczelność pokrycia. Choć gont drewniany jest niewątpliwie stylowym i atrakcyjnym materiałem kryjącym, nie jest jednak wolny od zabrudzeń mających niewątpliwy wpływ na walory estetyczne pokrycia dachowego. Na gonty drewniane szkodliwie działają warunki atmosferyczne, w tym wszelkie opady. Nadmierna wilgotność pokrycia może doprowadzić do powstania grzybów i pleśni na powierzchni dachu.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, pracownik firmy Inmago, zajmującej się czyszczeniem przemysłowym w województwie śląskim: Ze względu na duże ryzyko degradacji pokrycia dachowego gonty drewniane powinny być regularnie czyszczone. Cykliczne usuwanie zanieczyszczeń wpływa pozytywnie na pokrycie i pozwala spowolnić naturalny proces niszczenia drewna. Jest to istotne również ze względów estetycznych. Czysty dach sprawia, że cały budynek prezentuje się zdecydowanie korzystniej. Gonty drewniane czyści się przy pomocy specjalistycznego sprzętu pozwalającego usunąć wszelkie zabrudzenia, w tym mikroorganizmy rozwijające się na powierzchni dachu. Podczas procesu czyszczenia wykonywana jest także dezynfekcja mikrobiologiczna i impregnacja  grzybobójcza, które zapobiegają rozwojowi elementów mikroflory w przyszłości.

Jak wyczyścić dach pokryty gontem bitumicznym?

Gont bitumiczny, nazywany też dachówką bitumiczną, to materiał produkowany z papy dachowej nowej generacji. Jest dostępny w wielu kolorach, wśród których najpopularniejszy jest brąz upodabniający pokrycie do tradycyjnej dachówki. Montaż gontów bitumicznych jest prosty, nie wymaga użycia specjalistycznych narzędzi ani dużego doświadczenia pracowników budowlanych. Dużą zaletą tego materiału jest również atrakcyjna cena, niższa od większości dostępnych na rynku pokryć dachowych. Z tego powodu gont bitumiczny wybierany jest przez rosnącą liczbę inwestorów. To rozwiązanie polecane wszystkim osobom, którym zależy na ekonomicznej alternatywie dla gontów drewnianych czy dachówek ceramicznych.

W przeciwieństwie do gontu drewnianego gont bitumiczny jest materiałem niemającym wiele wspólnego z drewnem. Z tego powodu czyszczenie dachów pokrytych gontem tego typu odbywa się w zupełnie inny sposób. W przypadku dachówki betonowej wykorzystuje się do tego metodę hydrodynamiczną, polegającą na usuwaniu zanieczyszczeń przy pomocy wody znajdującej się pod wysokim ciśnieniem. Metoda ta pozwala usunąć wszelkie zabrudzenia, bez konieczności stosowania środków chemicznych. Dachy pokryte gontem bitumicznym wymagają jednak szczególnego traktowania, dlatego do ich czyszczenia wykorzystuje się metodę niskociśnieniową z użyciem wody o podwyższonej temperaturze. To metoda zdecydowanie bezpieczniejsza od mycia pod dużym ciśnieniem, ponieważ nie ma wpływu na ścieranie się powierzchni, powstawanie odbarwień czy pęknięć.

Redakcja
redakcja@domynaczasie.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.