kwiat śliwki

Idealnie smakują na surowo, po ususzeniu, jak i w przetworach. Owoce śliwki Węgierki zwykłej w donicy to chętnie wybierane drzewko owocowe, z którego uprawą jest w stanie poradzić sobie nawet początkujący sadownik. Wystarczy bowiem zapewnić jej podstawowe wymagania uprawowe, aby cieszyć się obfitymi zbiorami – już w połowie września!

Ogólne informacje

Pochodzenie śliwki Węgierki zwykłej w donicy nie jest jednoznacznie ustalone. Przyjmuje się, że dotarła z Azji Mniejszej do Europy, ze względu na trwające wojny i wędrówki. W Polsce znana od XVII wieku. Jest chętnie uprawiana na Podkarpaciu, jak również w pozostałych regionach kraju – głównie ze względu na odporność na choroby oraz niezbyt wymagające stanowisko do uprawy. Jej sadzenie zalecane jest na podkładce z ałyczy lub węgierki Wangenheima.

Jakie wymagania ma śliwka Węgierka zwykła w donicy?

W przypadku śliwki Węgierki, wiele zależy od podkładki, na jakiej została umieszczona. Gleby piaszczysto-gliniasto wymagają zaszczepienia na ałyczy, z kolei żyzne ziemie (zaliczane co najmniej do III klasy) na Węgierce Wangheima. Aby cieszyć się obfitymi plonami, warto posadzić drzewko w przewiewnym miejscu, na podłożu o dużej wilgotności i pH wynoszącym 5,5-6,5. Śliwka Węgierka zwykła w donicy (https://drzewka-faworytka.pl/SLIWKA-WEGIERKA-ZWYKLA-W-DONICY-p175) jest dość odporna na temperatury. Potrafi znieść mrozy nawet do –25 stopni Celsjusza.

Jak pielęgnować?

Z uwagi na fakt, że niektóre odmiany śliwek Węgierek wykazują podatność do owocowania przemiennego, zaleca się, aby w maju przerzedzić zawiązki na odległość co najmniej 5 cm. Rzeczą równie istotną jest regularne usuwanie chwastów, ściółkowanie drzewka oraz spulchnianie podłoża. Nie bez znaczenia pozostaje również systematyczne przycinanie. W pierwszych dwóch latach konieczne jest jedynie skracanie pędów. Korona osiowa nie wymaga bowiem formowania. W późniejszych latach modeluje się kształt korony i usuwa silnie rosnące pędy roczne, aby w ten sposób uzyskać z nich pędy owocowe. Przewodnik skraca się o co najmniej 50 cm w miejscu, w którym jest najwyższe rozgałęzienie. Śliwka Węgierka zwykła w donicy powinna być przycinana dwa razy w roku – na wiosnę i jesień.

W jakiej formie można spożywać?

Miąższ śliwki Węgierki zwykłej w donicy jest żółty, złotożółty lub zielonożółty. Ma słodki, średnio soczysty smak. Jej owoce świetnie nadają się do spożywania na surowo, jak również na przetwory. Można z nich przyrządzać smaczne powidła i susze, smakują również w zalewach octowych. Chętnie wykorzystywane również do pieczenia ciast.

Redakcja
redakcja@domynaczasie.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.