Rozpoczyna się wiosna i wiele osób rozkłada swoje tunele foliowe i przystępuje do przygotowania ziemi, a także rozsad, aby już w kwietniu lub na początku maja móc posadzić pierwsze rośliny. Najlepszym miejscem do tego typu uprawy jest ogród działkowy. Jeśli niedawno nabyłeś działkę na której masz zamiar zabrać się za uprawę warzyw na własny użytek podpowiemy Ci jakie warzywa warto sadzić w tunelach foliowych.

Na samym początku zastanów się, co lubisz

To nieco banalne, jednak zabierając się za ogrodnictwo trzeba przede wszystkim wybrać warzywa i owoce do uprawy, które się lubi. Na samym początku, kiedy nie jest się jeszcze przekonanym czy nie będzie to chwilowa pasja, lepiej nie kupować dużego tunelu foliowego, tym bardziej jeśli nie mamy pomysłu, co w nim uprawiać. Lepiej postawić na mniejszy egzemplarz. Warto zaznajomić się z warzywami, które mogą służyć jako przedplon, tymi, które będą stanowić plon główny oraz jesienny poplon. To oczywiście istotne dla tych, którzy tunel chcą wykorzystywać od wiosny do jesieni. Przedplonem mogą być warzywa strefy umiarkowanej. Sprawdzi się rzodkiewka, sałata zielona, kapusta wczesna, czy też kalarepa. Każda z nich ma inne wymagania glebowe, dlatego warto jest stosować płodozmian, który zapewnia również nie rozprzestrzenianie się chorób grzybowych i pasożytniczych. Dlatego w pierwszym roku obok białej kapusty można uprawiać kalafior czy też brokuł, a następnie, w kolejnym roku zdecydować się na rośliny o średnich wymaganiach glebowych: cebulę, czosnek i por. Z kolei w trzecim roku na tym samym stanowisku można postawić na warzywa o niewielkich wymaganiach glebowych jak groch, fasola czy bób. Po przedplonie stosuje się plon główny, którym zwykle są rośliny ciepłolubne, takie jak pomidory, ogórki czy papryka. Poplon stanowią warzywa późne jak marchew, pietruszka czy buraki, a także niektóre odmiany sałaty. Z nich wybierasz to co lubisz i sadzisz do odpowiednio przygotowanego, czyli przekompostowanego gruntu. Jednak to nie jedyna możliwość.

Uprawa warzyw i owoców w skrzynkach

Nie trzeba uprawiać warzyw i owoców w tunelu foliowym bezpośrednio w gruncie. Dzięki temu, będąc początkującym działkowcem nie musisz zastanawiać się nad tym jaki odczyn gleby preferuje dana roślina oraz dobierać na tej zasadzie inne. Uprawa w skrzynkach Cię nie ogranicza i sadzisz to, co chcesz. Oczywiście w tym przypadku również musisz wprowadzić płodozmian. Nie możesz np. przez kilka lat uprawiać na tym samym stanowisku pomidora, gdyż może to prowadzić do rozwoju groźnych dla niego patogenów. Po pomidorze, który jest plonem głównym sadzonym najczęściej na początku maja, najlepiej w kolejnym roku sadzić ciepłolubnego ogórka, a następnie paprykę. Temperatura w nocy nie może być niższa niż 17 stopni. Oczywiście tunel zapewnia w nocy wyższą temperaturę niż na zewnątrz oraz ochronę przed wiatrem. Rotacja w przypadku warzyw z każdej grupy powinna być taka, aby na tym samym stanowisku roślina pojawiła się po 3 latach.

Warzywa kapustne – cenne źródło witamin

W tunelach foliowych szczególnie warto uprawiać warzywa kapustne. Jak wiadomo tego rodzaju warzywa często są pryskane środkami ochrony roślin, a to nie wpływa dobrze na nasze zdrowie, nawet mimo dokładnego mycia. Własna uprawa pozwala mieć kontrolę nad tym, jak dbamy o warzywa i jakie nawozy stosujemy. Warzywa kapustne są cennym źródłem witamin z grupy B, witaminy C, wpływającej na prawidłową krzepliwość witaminy K oraz wykazującego działanie przeciwnowotworowe sulforafanu, dlatego z pewnością warto postawić na ich uprawę w tunelach foliowych na działce.

Nowalijki szybciej dostępne

Kolejną zaletą uprawy w tunelach foliowych na działkę jest możliwość uzyskania plonu szybciej niż przy tradycyjnej uprawie. Szczególnie cenne jest to w przypadku warzyw i owoców ciepłolubnych. Zatem w tunelu foliowym małym lub dużym możesz uprawiać poza pomidorem i ogórkiem również melon, arbuz, a także paprykę. Oczywiście jeśli chcesz mieć je wszystkie równolegle to musisz wybrać uprawę w skrzynkach. Nie mogą one mieć bowiem ze sobą styczności, aby nie przenosiły na siebie chorób. Smak warzyw ciepłolubnych z tunelu jest zachwycający. Trzeba jednak pamiętać, by wybrać odmiany, które najlepiej nadają się do uprawy w tunelu. Świetnie sprawdzą się np. pomidorki koktajlowe. W przypadku pomidorów, ale również uprawianych jako przedplon roślin strączkowych, musisz pamiętać o odpowiedniej wysokości tunelu. Nie możesz w tym przypadku wybierać niskich tuneli foliowych. Musisz zadbać również o odpowiednią perforację lub regularne wietrzenie.

Zatem na działce w tunelu foliowym warto uprawiać przede wszystkim to, co nam smakuje i to co często kupujemy. Dzięki temu możemy znacząco zaoszczędzić. Oczywiście warto zdecydować się na te warzywa, które maja najwięcej składników odżywczych.

Redakcja
redakcja@domynaczasie.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.